Много хора казват, че парите са като водата, защото „изтичат“ бързо като нея. Ако не можете да си спомните за какво сте похарчили последно пари, ако не е ясно къде отива заплатата ви и не можете да спестите за желаното нещо или ваканция, време е да започнете внимателно да изчислявате доходите и разходите си. Семейното бюджетиране е първата стъпка към изпълнението на вашите материални желания.
Домашно счетоводство
Всяко семейство изгражда своето материално благосъстояние по свой сценарий: някои хора се стремят да печелят повече, а други предпочитат да пестят повече. Основното нещо е да не стигате до крайности, а да намерите своя правилен път. Този проблем става особено актуален в семейството с появата на деца, когато семейните разходи се увеличават значително.
Първи етап: доходи
- заплати;
- социални плащания;
- доходи от банкови депозити, от наем на апартамент;
- почасова работа;
- парични подаръци.
Ясно е, че първите 3 позиции са постоянни, размерите на тези доходи са известни и именно от тях ще се формира основата на доходната част от семейния бюджет. Страничната работа и подаръците в брой могат или не, така че не трябва да разчитате на тях, а да ги използвате като бонуси за приятно харчене.
Втори етап: разходи
Вторият етап е изчисляването на разходите. Експертите по лични финанси препоръчват да записвате всичките си ежедневни разходи: храна, пътуване, забавления.
Разходите могат да бъдат разделени на няколко категории:
- задължителни плащания;
- разходи за храна, пътуване;
- разходи за обновяване на гардероба;
- разходи за развлечения, отдих;
- непредвидени разходи за лечение, ремонти и др.
Трети етап: сравнение на приходите и разходите
След като изчислите доходите, е необходимо да ги сравните с разходите. Най-често за хората, които се интересуват от методите за планиране на семейния бюджет, разликата между доходите и разходите е нула или те отиват до „минуса“. Затова те трябва да се научат как да следят разходите и да съставят правилно план за изразходване на семейния бюджет.
Има различни методи и начини как правилно да планирате семеен бюджет за един месец, така че да има достатъчно пари за всички планирани разходи и пак да може да бъде отложено за желаните покупки или пътуване.
Метод „10-20%“
Един от начините за интелигентно организиране на изразходването на семейния бюджет се нарича „10 процента“. Състои се в спестяване на поне 10% от общия доход всеки месец. Експертите по лични финанси ви съветват незабавно да определите за какви цели планирате да похарчите тези средства: голяма покупка, пътуване, ваканция. Това ще послужи като допълнителна мотивация да не изразходвате отложените средства, а да ги увеличите и да постигнете това, което искате. Освен това тези пари ще бъдат „финансова възглавница“ в случай на непредвидени обстоятелства.
Този метод е работил добре в случаите, когато заплатите се превеждат на членове на семейството по картова сметка. Препоръчително е да направите допълнителна банкова карта и да издадете автоматичен превод към нея в размер на 10 или 20% от сумата, получена в деня на кредитиране на средствата. По-добре е да държите допълнителна карта вкъщи, за да избегнете изкушението да харчите пари от нея.